Zalaegerszegi Csuti Antal Hydrocomp Sport Klub

A "legek" versenye Zalakaroson - Kettős magyar győzelem, Medvegy és Grószpéter az élen

Sok szempontból a „legek” versenye volt az idei évi, 27. alkalommal megrendezett Zalakarosi Sakkfesztivál.

A versenysorozat során most érkezett a legtöbb nevezés, 102 játékos ült asztalhoz az „A”-csoportban, a „B”-versenyen 44-en indultak. A 2008. május 22. és május 30. között megrendezésre került viadalon 18 ország versenyzői ültek asztalhoz, köztük 15 nemzetközi nagymester.

A hagyományosan Zalakaroson induló törzsgárda mellett ezúttal Azerbajdzsánból, Új-Zélandról, Vietnamból és Kínából is érkeztek játékosok.

A verseny főrendezője, a mindig fáradhatatlan Horváth Tamás nemzetközi mester (civilben az idén hatszoros bajnokcsapat Csuti-Hydrocomp SK csapatának egyik legjobb pontszerzője 8-ból 6,5 ponttal) idén gáláns gesztust tett – rendkívül kedvező feltételekkel hívta meg az MGKSI (Maróczy Géza Központi Sakkiskola) növendékeit a versenyre. A fiatalok ki is használták a lehetőséget és rengeteg élőpontot zsákmányoltak a versenyen. Előzetesen csak annyit, hogy két szegedi illetőségű MGKSI-s, Csirik András 30 élőt, Tésik Csaba meg 50 élőt nyert a szokatlanul erős openen.

Mint minden open, az idei, karosi torna is bővelkedett meglepetésekben. A rajtnál sokan a bolgár Chatalbashevet tartották esélyesnek, neki volt egyedül 2600 feletti Élő-pontja (2605), de a korábbi többszörös győztes orosz Csernyisov (2550) is fő esélyesnek számított. Mit sem törődött a papírformával két magyar játékos, Medvegy Zoltán (2512) és Grószpéter Attila (2539), akik veretlenül játszották végig a viadalt és öt gyözelem mellett 4 döntetlennel (7 ponttal) holtversenyben futottak a célba. Medvegy Zoli hamar az élre vágott, 4-ből 3,5 ponttal, később 6-ból 5.5 ponttal vezetett a tabellán. Grószpéter Attila 6-ból 5 ponttal indult és az utolsó fordulóban nyernie kellett a holtversenyes elsőséghez. Meglepetésnek tartom az azeri Guliyev (2542) rossz játékát, ő mintegy 25 Élőt ajándékozott a mezőnynek. Még ha nem is volt csúcsformában Guliyev, akkor is szép teljesítménynek értékelhetjük Mádl Ildikó és Gara Anita győzelmét a rutinos nagymester ellen. Láthatólag jól haladnak női éljátékosaink az idei drezdai sakkolimpiai előtti felkészüléssel.

A két legeredményesebb hölgyjátékosnak a záróünnepségen Sebessy László képkereskedő Úr, két szép festményt ajándékozott. Bokros Albert is végig az élcsoportban haladt, mindössze fél ponttal maradt el a nagymesteri normától, viszont teljesítette a nemzetközi mesteri normát Frink Ferenc (2173).

Érdekes színfoltja volt a versenynek a kínai Gao Rui (2139), aki a végére kicsit visszaesett és „csak” 2419-es élőteljesítményt ért el. Szintén esélyes volt a nagymesteri normára a kínai Liu Qingnan, ám őt furcsa „baleset” érte, elaludt(!) a döntő, reggeli utolsó fordulóról. A versenyen az első hat táblát élőben szurkolhattuk végig az internet segítségével és ezúttal a versenynek hivatalos weboldal is volt – a www.csutisk.hu

Végül illendő megköszönni a verseny nagyvonalú támogatóinak a segítséget – Szirtes Lajos Polgármester Úrnak, valamint Zalakaros Városának és Önkormányzatának, a Zalakaros Spa Hotelnek, valamint a Men Dan Hotelnek és a Fly Balatonnak(Sármelléki repülőtér).

Az "A"-csoport végeredménye: itt elérhető

A "B"-versenyt, ahol 2100 Élő határ alatt indulhattak a versenyzők, a fiatal szombathelyi Németh Dénes nyerte 8(!) ponttal a rutinos Hagymási János (7,5) és a 6,5 pontos Bali Eszter előtt.

És végezetül egy rövid áttekintés arról, hogyan szerepeltek az MGKSI játékosai - élőteljesítmény sorrendjében. Svájci rendszerű versenyen a valós eredményt - véleményem szerint - ez adja, ez objektívebb szakmai mérőszámnak tekinthető, mint az összpontszám: